26 Ноябрь 2024
 

Експерти ВР радять відхилити законопроект про зміну церковної юрисдикції

Головне науково-експертне управління Верховної Ради рекомендує відхилити законопроект № 4128 щодо зміни релігійними громадами підлеглості релігійним центрам.

Висновок ГНЕУ, опублікований 16 березня, вказує на загрозу невиправданого втручання держави в автономність релігійних громад та появи нових конфліктних ситуацій через плутанину у порядку внесення змін до статутів, повідомляє Інститут релігійної свободи.

Експерти ВР підкреслюють, що “автономність релігійних громад є частиною плюралізму в демократичному суспільстві і таким чином, безпосередньо підпадає під захист ст. 9 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод” (Рішення Європейського суд з прав людини у справі Бессарабська митрополія та інші проти Молдови № 45701/99 від 13.12.2001 р.).

Відповідно до правової позиції Європейського Суду з прав людини у справі Свято-Михайлівська Парафія проти України релігійні об’єднання вправі визначати на власний розсуд спосіб, в який вони прийматимуть нових та виключатимуть існуючих членів. Внутрішня структура релігійної організації та норми, що регулюють членство в ній, мають розглядатися як спосіб, в який такі організації виражають їх погляди та дотримуються своїх релігійних традицій.
“Особи, які сповідують ту чи іншу релігію, не повинні звітувати перед державою про свою приналежність до тієї чи іншої релігійної громади і чи беруть вони участь в її релігійному житті. Це також означає, що особа може в будь-який час змінити свою приналежність до тієї чи іншої релігійної громади. Таким чином, є підстави вважати, що зазначене питання не є предметом законодавчого регулювання”, – зауважили експерти ВР.
Крім цього, законопроектом № 4128 пропонується визначати належність особи до певної релігійної громади шляхом її самоідентифікації із цією релігійною громадою та участі у її релігійному житті. Однак, вважає ГНЕУ, зі змісту запропонованих доповнень не зрозуміло, що слід розуміти під поняттями “самоідентифікація” та “релігійне життя”.

“Зважаючи на те, що в значній частині релігійних громад різних віросповідань членство є нефіксованим, запропоноване формулювання щодо надання згоди на зміну підлеглості простою більшістю осіб, присутніх на зборах громадян, є непродуктивним. Адже кількість присутніх осіб може бути значно меншою чим, кількість членів релігійної громади загалом”, – зауважують парламентські експерти.

До того ж не виключаються випадки “прийняття альтернативних юридично рівнозначних різновекторних рішень різними особами, які ‘самоідентифікували’ себе із релігійною громадою”.

Раніше подібні побоювання висловили експерти Інституту релігійної свободи. На думку ІРС, наслідком цих законодавчих змін можуть бути ситуації, коли органам реєстрації доведеться вирішувати: чи брати до уваги рішення, прийняте відповідно до зареєстрованого статуту релігійної громади або відповідно до нових положень Закону.

Нагадаємо, ініціаторами законопроекту за № 4128 виступили Віктор Єленський, Світлана Войцеховська, Павло Кишкар та ще 4 народні депутати після обговорення пропонованих змін на засіданнях Експертної ради при Департаменті у справах релігій і національностей Міністерства культури України. За задумом авторів, пропоновані зміни дозволять “забезпечити представників релігійних громад правом на свідомий вибір та вільну і безперешкодну зміну підпорядкованості релігійним центрам для задоволення своїх релігійних потреб і гідного виразу релігійних почуттів”.

 
Обсуждение статьи

Ваш комментарий

Комментарии пользователей ()
Лента новостей    

Новости в RSS

Обсуждаемое Читаемое

    Календарь // Ноябрь 2024

    П В С Ч П С В
    28 29 30 31 1 2 3
    4 5 6 7 8 9 10
    11 12 13 14 15 16 17
    18 19 20 21 22 23 24
    25 26 27 28 29 30 1